Numer 5/2024/2025 — 30.09.2024 r.

Pistolet „Suomi” w Azymucie

Nietypowa lekcja historii z rekwizytami.

Pistolet Browning, z którego zastrzelono arcyksięcia Ferdynanda, co rozpoczęło I wojnę światową, szabla kawaleryjska, lekki hełm francuski z I i II wojny światowej czy polski pistolet „Vis”, którego Niemcy, w zarekwirowanej fabryce wyprodukowali później sześć razy więcej niż Polacy. To i dużo więcej uczniowie klas 6, 7 i 8 P i A mogli zobaczyć na lekcjach historii we własnych klasach. Pan Paweł, kolekcjoner zaprzyjaźniony z nauczycielem historii, opowiedział też jak zgubny wpływ na losy ludzi miały zmiany w sposobie walki oraz militarne wynalazki techniczne w epoce rewolucji francuskiej, wojen napoleońskich oraz w I i w II wojnie światowej. Wyjątkiem był tu pistolet maszynowy „Suomi”, z pomocą którego Finowie obronili przed Sowietami swoją niepodległość w 1939 r. To on był prototypem późniejszej rosyjskiej „pepeszki”. Gdy ma się styczność z historycznymi eksponatami, łatwiej jest zrozumieć zawiłości minionych epok. Hm… Czy na pewno? To się okaże, ale faktem jest, że notatki w wielu zeszytach były niezwykle obszerne.

Opisy zdjęć:

Zdjęcie 1

Karabiny I wojny światowej. Po prawej niemiecki Mauser, dwa następne to karabiny francuskie. Wszystkie z dedykowanymi do nich bagnetami. Wszystkie te 3 typy karabinów były na wyposażeniu Wojska Poskiego zarówno czasie wojny z Bolszewikami w 1920 r., jak i w czasie Kampanii Wrześniowej w 1939 r.
Po lewej pistolet Browning wz. 1910 - z jakiego zastrzelony został następca tronu Austrii w Sarajewie w 1914 r. oraz rewolwer Webley - standardowa broń oficerów armii brytyjskiej w czasie I i II wojen światowych ( był również używany przez Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie w czasie II wojny).

Zdjęcie 2

Broń II wojny światowej. Od gory: brytyjski rkm (ręczny karabin maszynowy) BREN - używany przez Wojsko Polskie na Zachodzie oraz w czasie Powstania Warszawskiego; polski karabin Mauser wz. 29 - standardowa broń żołnierza polskiego w 1939 r.; finski pistolet maszynowy SUOMI (był w niewielkich ilościach wykor-ystywany przez WP w 1939 r.); polski pistolet VIS - standardowa broń osobista oficerów WP w 1939 r.

Zdjęcie 3

Żołnierskie nakrycia głowy I wojny światowej. Górny rząd od prawej - czako niemieckich ułanów z 1914 r. (formacje ułanów - tworzone na wzór ułanów polskich z czasów Ksiestwa Warszawskiego - powstały w większości armii europejskich); chełm francuski wz. 15 - pierwszy na świecie chełm w czasach nowożytnych); niemiecki chełm wz. 16.
Dolny rzad od prawej - czapka połowa typu brytyjskiego z czasów I wojny (wzór przyjęty również prze inne armie Ententy) oraz czapka ("maciejówka") używana przez Legiony Piłsudskiego od 1914 r.

Komentarz lub zgłoszenie tematu




Same cyfry, bez spacji lub kresek

Lokalizacja

ul. Staszica 1
05-800 Pruszków

Redakcja

Adres e-mail: tygodnik@azymut.edu.pl

© 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone.