Nietypowa lekcja historii z rekwizytami.
Pistolet Browning, z którego zastrzelono arcyksięcia Ferdynanda, co rozpoczęło I wojnę światową, szabla kawaleryjska, lekki hełm francuski z I i II wojny światowej czy polski pistolet „Vis”, którego Niemcy, w zarekwirowanej fabryce wyprodukowali później sześć razy więcej niż Polacy. To i dużo więcej uczniowie klas 6, 7 i 8 P i A mogli zobaczyć na lekcjach historii we własnych klasach. Pan Paweł, kolekcjoner zaprzyjaźniony z nauczycielem historii, opowiedział też jak zgubny wpływ na losy ludzi miały zmiany w sposobie walki oraz militarne wynalazki techniczne w epoce rewolucji francuskiej, wojen napoleońskich oraz w I i w II wojnie światowej. Wyjątkiem był tu pistolet maszynowy „Suomi”, z pomocą którego Finowie obronili przed Sowietami swoją niepodległość w 1939 r. To on był prototypem późniejszej rosyjskiej „pepeszki”. Gdy ma się styczność z historycznymi eksponatami, łatwiej jest zrozumieć zawiłości minionych epok. Hm… Czy na pewno? To się okaże, ale faktem jest, że notatki w wielu zeszytach były niezwykle obszerne.
Opisy zdjęć:
Zdjęcie 1
Karabiny I wojny światowej. Po prawej niemiecki Mauser, dwa następne to karabiny francuskie. Wszystkie z dedykowanymi do nich bagnetami. Wszystkie te 3 typy karabinów były na wyposażeniu Wojska Poskiego zarówno czasie wojny z Bolszewikami w 1920 r., jak i w czasie Kampanii Wrześniowej w 1939 r.
Po lewej pistolet Browning wz. 1910 - z jakiego zastrzelony został następca tronu Austrii w Sarajewie w 1914 r. oraz rewolwer Webley - standardowa broń oficerów armii brytyjskiej w czasie I i II wojen światowych ( był również używany przez Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie w czasie II wojny).
Zdjęcie 2
Broń II wojny światowej. Od gory: brytyjski rkm (ręczny karabin maszynowy) BREN - używany przez Wojsko Polskie na Zachodzie oraz w czasie Powstania Warszawskiego; polski karabin Mauser wz. 29 - standardowa broń żołnierza polskiego w 1939 r.; finski pistolet maszynowy SUOMI (był w niewielkich ilościach wykor-ystywany przez WP w 1939 r.); polski pistolet VIS - standardowa broń osobista oficerów WP w 1939 r.
Zdjęcie 3
Żołnierskie nakrycia głowy I wojny światowej. Górny rząd od prawej - czako niemieckich ułanów z 1914 r. (formacje ułanów - tworzone na wzór ułanów polskich z czasów Ksiestwa Warszawskiego - powstały w większości armii europejskich); chełm francuski wz. 15 - pierwszy na świecie chełm w czasach nowożytnych); niemiecki chełm wz. 16.
Dolny rzad od prawej - czapka połowa typu brytyjskiego z czasów I wojny (wzór przyjęty również prze inne armie Ententy) oraz czapka ("maciejówka") używana przez Legiony Piłsudskiego od 1914 r.
ul. Staszica 1
05-800 Pruszków
Adres e-mail: tygodnik@azymut.edu.pl