Numer 37/2023/2024 — 10.06.2024 r.

Zawody lauretatów konkursu Losy Żołnierza

autor: Arkadiusz Dybowski

W dniach 4-6 czerwca Leon Jakubowski z klasy 7A reprezentował szkołę podstawową Azymut na zawodach laureatów konkursu Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego im. mjr. Marka Gajewskiego. Konkurs w tym roku obejmował okres od konfederacji barskiej 1768 do powstania styczniowego 1864.

W dniach 4-6 czerwca Leon Jakubowski z klasy 7A reprezentował szkołę podstawową Azymut na zawodach laureatów konkursu Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego im. mjr. Marka Gajewskiego. Konkurs w tym roku obejmował okres od konfederacji barskiej 1768 do powstania styczniowego 1864.

70 najlepszych zawodników z całej Polski, wyłonionych w trzyetapowych eliminacjach spośród 7000 uczniów z 700 szkół, zmagało się pierwszego dnia z trzema testami - z zakresu broni, geografii militarnej oraz historii oręża polskiego w sztuce. W tym czasie opiekunowie zwiedzali warszawskie Stare Miasto z przewodnikiem pod kątem organizacji ciekawych warsztatów i zajęć terenowych dla uczniów.

Kolejnego dnia w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku odbyła się jeszcze jedna część zawodów z zakresu eksponatu muzealnego i obiektów historycznych. Tylko 8 zadań, ale bardzo trudnych, zajęło uczestników prawie godzinę, a w tym czasie opiekunowie mieli spotkanie z organizatorami konkursu.

Po części formalnej wszyscy zwiedzili Muzeum z przewodnikami oraz obejrzeli bardzo ciekawy film o Aleksandrze Szczerbińskiej, uczestniczce napadu na carski pociąg przewożący pieniądze w Bezdanach, przyszłej pani marszałkowej. 

Kontynuowaliśmy na terenie kampusu Wojskowej Akademii Technicznej obiadem, a popołudniu obejrzeliśmy w sali kinowej WAT kolejny film: „Powstaniec 1863”.

Czwartek rozpoczęliśmy przy Grobie Nieznanego Żołnierza, gdzie każdy z uczestników mógł osobiście złożyć kwiaty. Było to bardzo poruszające wydarzenie, obywające się w asyście żolnierzy Wojska Polskiego. 

Finałowa gala odbyła się w nowej siedzibie Muzeum Wojska Polskiego na warszawskiej Cytadeli - przy okazji mieliśmy możliwość zwiedzania ciekawej ekspozycji muzeum. 

Uroczystą galę rozpoczął koncert chóru reprezentacyjnego Wojska Polskiego, który wykonał hymn państwowy oraz kilkanaście pieśni patriotycznych - panowała atmosfera podobna do sternikowych wieczornic patriotycznych. Słowa do uczestników gali skierowali Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz (odczytane przez jego pełnomocnika) oraz obecna osobiście pani kurator oświaty z Warszawy Wioletta Krzyżanowska.

Uczestnicy zawodów laureatów zostali uhonorowani medalami Stowarzyszenia Klubu Kawalerów orderu wojennego Virtutti Militari oraz dyplomami i nagrodami rzeczowymi. 

Ogromne podziękowania dla p. Krystiana Brojka za wielomiesięczne przygotowania Leona oraz dla szkoły za wspieranie uczniów w konkursach przedmiotowych. 

W przyszłym roku rocznicowa XXX edycja konkursu będzie poświęcona okresowi II wojny światowej - od traktatu ryskiego do żołnierzy wyklętych. Wszystkich uczniów zainteresowanych losami polskich żołnierzy oraz uzbrojenia z tego okresu zachęcamy do udziału.


 

Agata Pilacińska-Jakubowska


 

Komentarz lub zgłoszenie tematu




Same cyfry, bez spacji lub kresek

Lokalizacja

ul. Staszica 1
05-800 Pruszków

Redakcja

Adres e-mail: tygodnik@azymut.edu.pl

© 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone.