Uroczystości pierwszych Komunii Św. tworzą bardzo specyficzny klimat w szkole. Każdego dnia podczas tych dwóch białych tygodni, zwłaszcza rano podczas Mszy Św., dziękujemy Bogu za ten dar.
Dziękują same dzieci z drugiej klasy i ich rodziny, a wreszcie cała szkoła. Wszyscy możemy wyciągać owoce dla siebie z faktu, że te dzieci zaczynają nowy etap w ich przyjaźni z Jezusem. Zastanawiamy się nad naszymi Komuniami Św. Naturalnie, przypominamy sobie własną Pierwszą Komunię Św. a przy okazji patrzymy, jak obecnie doceniamy ten Boży dar. Czy z naszej wiary w obecność Chrystusa w Eucharystii wynika pragnienie przyjmowania Go w Komunii Św., a także towarzyszenia Mu w cichej adoracji?
Logicznie rzecz biorąc, jeśli naprawdę wierzymy, że z nami jest Pan Bóg, to staramy się Mu wyrażać naszą miłość, szacunek, wdzięczność itp. tak, jak umiemy. Świadomi naszej osłabionej natury, staramy się nie dopuszczać rutyny przystępując do sakramentów. Słusznie święci wzruszają się widząc miłość Chrystusa do nas, która skłoniła Go do pozostawania z nami. Do tej obecności odnosi się Katechizm Kościoła Katolickiego (nr 1374), powołując się do nauczania Kościoła: „W Najświętszym Sakramencie Eucharystii "są zawarte prawdziwie, rzeczywiście i substancjalnie Ciało i Krew wraz z duszą i Bóstwem Pana naszego Jezusa Chrystusa, a więc cały Chrystus". "Ta obecność nazywa się «rzeczywistą» nie z racji wyłączności, jakby inne nie były «rzeczywiste», ale przede wszystkim dlatego, że jest substancjalna i przez nią uobecnia się cały Chrystus, Bóg i człowiek"”.
Te prawdy tłumaczą wiele zachowań wokół Eucharystii. Obecność substancjalna oznacza, że się rozciąga do każdego ułamka chleba zamienionego w Ciało Chrystusa. Dzieci przyjmujące Pierwszą Komunię dobrze wiedzą, że z tego powodu kapłan bardzo dokładnie oczyszcza kielich i patenę po rozdawaniu Komunii. Dlatego też przyjmując Komunię Św. zewnętrznie oddajemy Bogu cześć, a wcześniej, podczas Mszy Św. trwaliśmy w skupionej modlitwie. Dbamy o strój, jak wypada na spotkanie z Bogiem, a jeszcze bardziej o strój wewnętrzny – o stan naszej duszy, przez modlitwę i odpowiednie korzystanie ze Spowiedzi Św.
Chrystus uczy, że to chorzy potrzebują lekarza, więc wszyscy, którzy mają odpowiednie dyspozycje są zaproszeni na ucztę. Pan Jezus nam bardzo ułatwia i pomaga, aby móc tak się z Nim spotkać.
Ks. Horacy
ul. Staszica 1
05-800 Pruszków
Adres e-mail: tygodnik@azymut.edu.pl