Numer 12/2024/2025 — 18.11.2024 r.

Słowo od kapelana - Żyjesz i królujesz

autor: Horacio Antunez

Jak wspomina Papież, “wizerunek Chrystusa z Jego sercem (…) nie jest jednym z wielu, które moglibyśmy wybrać (...) nie jest to wyimaginowany symbol, lecz symbol prawdziwy, stanowiący centrum, źródło, z którego wypłynęło zbawienie dla całej ludzkości”.

Jak wspomina Papież, “wizerunek Chrystusa z Jego sercem (…) nie jest jednym z wielu, które moglibyśmy wybrać (...) nie jest to wyimaginowany symbol, lecz symbol prawdziwy, stanowiący centrum, źródło, z którego wypłynęło zbawienie dla całej ludzkości”. “Nabożeństwo do Serca Chrystusa jest istotne dla naszego życia chrześcijańskiego, ponieważ oznacza pełne wiary i adoracji otwarcie na tajemnicę Bożej i ludzkiej miłości Pana, do tego stopnia, że możemy jeszcze raz stwierdzić, iż Najświętsze Serce jest syntezą Ewangelii”, podsumowuje, cytując Papieża Piusa XII. 

Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, którą obchodzimy w następną niedzielę, bardzo konkretnie wskazuje na Jego Najświętsze Serce. Słusznie pragniemy przygotować się odpowiednio do ważnych świąt. W ten sposób doceniamy bardziej powód świętowania i wtedy ta prawda łatwiej i bardziej wpływa na nasze życie. Dlatego w tych dniach możemy się skupić na tym, że Chrystus jest Królem. O tym przypominamy często w liturgii przez modlitwy skierowane do Chrystusa, które kończą się słowami „który żyjesz i królujesz na wieki wieków”. Wyznajemy wtedy dwa fakty: że On żyje, co jest podstawą naszej wiary, i że jest Królem.

Tytuł króla stosujemy różnie, w sposób analogiczny. Są królowie w wielu narodach świata; o znanej tenisistce mówiono, że jest królową ceglanej mączki itp. Te tytuły są stosowane dosłownie albo przenośnie, ale dopiero Chrystus jest Królem w pełnym tego słowa znaczeniu. Każdy król uczestniczy w pewnym sensie w królewskości Jego, podobnie jak każdy rodzic uczestniczy w rodzicielstwie Boga.

A więc Chrystus jako Król ma godność królewską, władzę, królestwo (któremu nie będzie końca) i, oczywiście, ludzi poddanych, należących do tego królestwa. W odróżnieniu do królestw ziemskich, obowiązują inne zasady. Jak Jezus odpowiedział Piłatowi, ono nie jest z tego świata (J 18, 36). Jest to królestwo miłości, gdzie każdy obywatel jest umiłowany przez Króla i dlatego stara się, odpowiada miłością na tę miłość. Wypełniając nasze „obowiązki obywatelskie” z miłości, cieszymy się maksymalną wolnością.

Na pytanie „jak Chrystus króluje we mnie?”, możemy odpowiadać „prawidłowo” albo „tak jak trzeba”, jeśli dobrowolnie staramy się, aby On był wciąż obecny w nas. I będzie to realne, z Bożą pomocą, jeśli pielęgnujemy tę obecność przez modlitwę i sakramenty, i jeśli nasze czyny objawiają, komu chętnie służymy. Maryja, Służebnica Pańska nas uczy jak aktywnie popierać to Królestwo.

Ks. Horacy

Komentarz lub zgłoszenie tematu




Same cyfry, bez spacji lub kresek

Lokalizacja

ul. Staszica 1
05-800 Pruszków

Redakcja

Adres e-mail: tygodnik@azymut.edu.pl

© 2025 Wszystkie prawa zastrzeżone.