Numer 9/2024/2025 — 28.10.2024 r.

Wycieczki humanistyczne

autor: Dominika Kuźdub

17 października był dniem szczególnym dla uczniów naszej szkoły, uczniowie klas 4-8 w ramach wycieczek humanistycznych udali się na spotkanie z historią do wielu ciekawych miejsc.

Uczennice klasy 4P wybrały się do Muzeum Narodowego w Warszawie gdzie uczestniczyły w lekcji muzealnej „Malarstwo historyczne. Matejko i inni”.  Dziewczęta z zaangażowaniem uczestniczyły w lekcji o malarstwie, poznały hierarchię tematów malarskich, sporządziły mnóstwo notatek i wcieliły się w rolę detektywów przemierzających Powiśle. Nie zapomniały o wizycie w tajemniczo słodkim miejscu i obiedzie. 

Uczniowie klasy 4A udali się do Zamku Królewskiego w Warszawie na lekcję muzealną „Jan Matejko maluje historię”. Panowie mieli możliwość wcielić się w postacie i aranżować wydarzenia przedstawione na obrazach wybitnych malarzy. Poznali wiele ciekawych informacji dotyczących życia i twórczości Jana Matejki oraz znaczenie jego twórczości dla polskiej kultury. Znaleźli też czas na spacer po Starym Mieście i integrację z wychowawcą. 

 Uczennice klasy 5P wybrały się do Muzeum Narodowego w Warszawie gdzie przygotowano dla nich lekcję muzealną „Średniowieczny portret”. Dziewczęta zostały zabrane w podróż w czasie, w której przeistoczyły się w detektywów i poszukiwaczy skarbów. Uczennice dowiedziały się jak żyli ludzie w średniowieczu oraz poznały dwa style sztuki tego okresu- romański i gotycki. 

Uczniowie klasy 5A odwiedzili Muzeum Narodowe w Warszawie gdzie udali się na lekcję muzealną „Rzym- od osady do imperium”. Panowie mogli poznać wiele ciekawych informacji na temat Wiecznego Miasta oraz poznać historię budowania Imperium, które swoją wielkością i znaczeniem przewyższało wszystkie istniejące wówczas Państwa. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali informacji o wierzeniach, rozrywkach i zwyczajach mieszkańców Rzymu.

Uczennice klasy 6P udały się do Zamku Królewskiego w Warszawie na lekcję muzealną „Koronacja-Królowie, Dynastie, Elekcje”. Uczennice mogły podczas krótkiej inscenizacji wcielić się w uczestników wolnej elekcji, wybrały nowego króla, który został ukoronowany i zasiadł na tronie. W trakcie lekcji dziewczęta pilnie notowały najważniejsze informacje przekazywane przez przewodnika oraz zadawały mnóstwo pytań dotyczących monarchii dziedzicznej i elekcyjnej. 

Uczniowie klasy 6A  wybrali się do Zamku Królewskiego w Warszawie gdzie uczestniczyli w lekcji muzealnej „Historia Parlamentaryzmu”. W ramach inscenizacji mogli poczuć się jak posłowie obradujący w Salach Sejmowych. Poznali jak funkcjonował ustrój dawnej Rzeczypospolitej, jakie były jego wady i zalety. 

Uczniowie i uczennice klas 7A i 7P odwiedzili Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, wzięli udział w oprowadzaniu angażującym „Historia kołem się toczy”. Wyposażeni w specjalne koła szyfrów, mapy i plecaki mieli za zadanie odszukać wskazane eksponaty i rozwiązać zadania. Dzięki pracy zespołowej udało im się poznać biografię Józefa Piłsudskiego i zintegrować się ze sobą. 

Uczennice klasy 8P wybrały się do Archiwum IPN gdzie uczestniczyły w lekcji archiwalnej „Obraz II wojny światowej w archiwaliach ze zbiorów IPN”. Dziewczęta mogły zobaczyć oryginalne dokumenty z okresu II wojny światowej a także kolekcję zdjęć przedstawiających zniszczenia, jakim Warszawa uległa jesienią 1939 roku. Na koniec wzięły udział w quizie dotyczącym tematu lekcji. 

Uczniowie klasy 8A udali się do IPN na lekcję archiwalną „Historia w artefaktach zapisana- Izba Pamięci Strzelecka 8”. Panowie mieli okazję poznać historię komunistycznych zbrodni i dowiedzieli się więcej o represjach politycznych w czasach stalinowskich. Wyczekiwaną częścią były historie osób, które sprzeciwiały się terrorowi komunistycznemu oraz możliwość zobaczenia artefaktów i Izby Pamięci Strzelecka 8. 

Wycieczki były bardzo ciekawe i mimo utrudnień komunikacyjnych (opóźnienia pociągów, konieczność szybkich zmian stacji, długie oczekiwanie na zimnych stacjach) udało nam się wrócić bezpiecznie do szkoły. 

Komentarz lub zgłoszenie tematu




Same cyfry, bez spacji lub kresek

Lokalizacja

ul. Staszica 1
05-800 Pruszków

Redakcja

Adres e-mail: tygodnik@azymut.edu.pl

© 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone.