Numer 39/2022/2021 — 26.06.2023 r.

Słowo od kapelana - Święty odpoczynek

autor: Horacio Antunez

Nie, to nie nowy święty o niestandardowym imieniu. Chodzi o ważną część życia człowieka. Przez całe życie na ziemi poznajemy Pana Boga i realizujemy tak wyniosły cel, jakim jest miłować Go całym sercem. Dlatego każdy obszar naszego życia stanowi część naszej drogi do Boga, jeśli odpowiednio do Niego się kierujemy. I jest kluczowe, czy w tych czynnościach szukamy kontaktu z Bogiem.

 

Stąd mówimy o uświęcaniu pracy, kiedy ją sumiennie wykonujemy i to „dla Pana Boga”, czyli kierowani nadprzyrodzoną motywacją. Wtedy praca jest uświęcona, nas uświęca i przez nią uświęcamy innych ludzi. Ściśle mówiąc zawsze to Bóg uświęca, przy naszej odpowiedzi. On tak chce, ale Bóg Wszechmogący jednak potrzebuje naszej współpracy.

 

Podobnie mówimy o uświęcaniu życia rodzinnego i innych relacji międzyludzkich – przyjaźni, koleżeństwa itp., różnych etapów życia – czasu uczenia się, studiów, życia zawodowego, emerytury i też okresów pewnej bezczynności, nawet bezrobocia. Bardzo nadaje się do uświęcania choroba, którą często trzeba pogodzić z nauką czy pracą. Chory się uświęca i uświęca swoją chorobę, kiedy rozpoznaje w niej rękę Pana Boga i ofiaruje Mu swoje ograniczenia i dolegliwości. Wtedy łatwo się odczuwa bliskość Chrystusa.

 

A co z odpoczynkiem? Jak inne uczciwe czynności ludzkie, odpoczynek może nas prowadzić do Boga. Po pierwsze, musi być prawdziwym odpoczynkiem, czyli okazją do regeneracji i odnawiania sił. Zazwyczaj nie odpoczywamy najlepiej przez nierobienie nic, poddając się lenistwu. Do odnowy fizycznej i psychicznej dobrym doświadczeniem jest podjęcie innych niż zwykle zajęć, które lubimy. Chodzi o zajęcia dobre, gdzie łatwo można wskazać na ich pozytywne owoce. I zajęcia uporządkowane, aby nie oddalały nas od naszych zwykłych zobowiązań: jeśli czytamy przez całą noc, to potrzebujemy dłuższego czasu, aby wrócić do siebie. Tak samo jeśli uprawiamy jakiś ekstremalny sport, z ryzykiem dla zdrowia i dla życia. W ten sposób zachowujemy wewnętrzną harmonię i od razu jesteśmy w stanie wrócić do naszych obowiązków z odnowioną energią. Można powiedzieć, że taki uświęcony odpoczynek to taki, kiedy „jesteśmy sobą”, to znaczy zachowujemy się tak, jak Pan Bóg chce, i On cały czas jest najważniejszy w naszym życiu. Dlatego też odpoczywamy, kiedy się modlimy. Taki był odpoczynek Świętej Rodziny oraz grupy uczniów wokół Jezusa.

 

Ks. Horacy

 

Komentarz lub zgłoszenie tematu




Same cyfry, bez spacji lub kresek

Lokalizacja

ul. Staszica 1
05-800 Pruszków

Redakcja

Adres e-mail: tygodnik@azymut.edu.pl

© 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone.