Mocny akcent Eucharystyczny daje się zauważyć w szkole po uroczystościach pierwszokomunijnych. Poza tym, że do przyjęcia Ciała Jezusa nie powinniśmy się przyzwyczaić, owe uroczystości się nie kończą dla naszej szkoły, bo przed nami rocznice zeszłorocznych pierwszych Komunii Św.
Zauważalny też, choć w inny sposób, jest temat prawdy. Trwają w liceum egzaminy maturalne, gdzie trzeba się wykazać znajomością prawdy w poszczególnych dziedzinach. I już od wtorku, egzamin ósmoklasisty. Prawda nas bardzo interesuje. Jest w człowieku taka zdrowa ciekawość, żeby poznać różne rzeczy, choć nasze możliwości są ograniczone, a więc musimy wybrać, co czytać, czym się zajmować.
O właściwym stosunku do prawdy mówi oczywiście Pan Jezus. Określa On swoją misje jako dawanie świadectwa prawdzie (J 19,37) i zapowiada, że prawda nas wyzwoli (J 8,32). Są prawdy decydujące dla człowieka i jest naturalnym obowiązkiem naszym szukać ich. Takie prawdy prowadzą do Boga, skoro od Niego pochodzą. W naszych czasach spotykamy sceptycyzm, agnostycyzm, relatywizm, a nawet „postprawdę”. W tym jest jakiś element nieludzki, bo zaprzecza naturalne dążenie do prawdy.
W naszej relacji do prawdy dużą rolę odgrywa Duch Święty – Duch Prawdy, jak Go nazywa Pan Jezus (J 15,26, J 16,13). Kościół nam przypomina zawsze o Nim, a bardziej intensywnie w tych dniach końcowych okresu Wielkanocnego, abyśmy bardziej owocnie przyjęli Jego działanie w nas.
Reklama Jezusa o Nim jest bardzo przekonująca. Duch Święty rozdaje swoje dary i przez to nas uczyni bardziej mądrymi, roztropnymi, mężnymi itd. To On przemienia nas i upodabnia do Chrystusa, ale potrzebna jest nasza dobrowolna współpraca. Wobec różnych wyzwań modlić się do Ducha Świętego to mądry pomysł, ale chrześcijański zdrowy rozsądek jeszcze mówi nam, że nie powinniśmy oczekiwać nadzwyczajnej pomocy od Niego, jeśli zaniedbaliśmy zwyczajne środki. To jasno widać w przypadku nauki. Aby moralnie czuć się z prawem do pomocy, starajmy się poświęcać wystarczająco dużo czasu do nauki, pracowicie przygotować się.
Od Maryi „Stolicy Mądrości” uczymy się przyjęcia darów Ducha Świętego z osobistym angażowaniem i pozwolić Mu, jak zapowiedział Jezus, by nas „doprowadził do całej prawdy” (J 16,13).
Ks. Horacy
ul. Staszica 1
05-800 Pruszków
Adres e-mail: tygodnik@azymut.edu.pl