Numer 34/2022/2023 — 15.05.2023 r.

Słowo od kapelana - Wdzięczność

autor: Horacio Antunez

Z zamiarem wydania diagnozy o naszych czasach i zachęcania do zmiany mentalności, przy różnych okazjach Papież Franciszek odnosił się do tzw kultury wyrzucenia. Chodziło mu o brak zainteresowania osobami, kiedy już one przestały być użyteczne, np. z powodu choroby czy podeszłego wieku. I ogólnie, o chęć zmiany dla zmiany – a więc stare rzeczy wyrzucić

Oczywiście to smutna postawa, utylitarystyczna i niewdzięczna. Z drugiej strony umiejętność dziękowania ludziom za otrzymane od nich dobrodziejstwa to prawdziwie ludzka postawa. W tym kontekście warto rozważać nasz stosunek do Eucharystii. To greckie słowo, którym nazywamy Sakrament Ciała i Krwi Chrystusa właśnie oznacza dziękczynienie.

 

Zgodnie z naszym ludzkim sposobem myślenia, wyrażamy miłość, przyjaźń, sympatię itp. do kogoś m.in. przez dawanie prezentów. Prezenty bardziej cenimy, kiedy się przydadzą – zaspokajają nam jakąś potrzebę, choć to nie jedyne kryterium do ich oceny. Eucharystia jest Bożym prezentem, którego bardzo realnie potrzebujemy: do życia wiecznego (J 6,51) i tu na ziemi do wytrwania w naszym powołaniu dzieci Bożych. W dodatku jest w pełni darmowa, bo tylko pochodzi od Bożej dobroci, a w żaden sposób na nią nie zasługujemy, ani się nam nie należy.

 

A propos wyżej wspomnianej kultury wyrzucenia, to prezent, który nie zestarzeje się – jest zawsze nowy i aktualny. Osoby trochę starsze mogą pamiętać scyzoryk, pióro lub zegarek otrzymany od dziadka - rzeczy, które są jakby poza czasem. Moglibyśmy je mieć do końca życia.

 

Czy taka jest nasza percepcja Eucharystii? Jeśli ją czasami przyjmujemy lekkomyślnie, to nic dziwnego, że mniej doceniamy ten prezent. Aby zachować radość ze spotkania z Chrystusem w Komunii Świętej pomoże nam skupienie się przed każdą Mszą Św. Wyjdzie nam to łatwiej, jeśli regularnie spotykamy się z Panem Bogiem na modlitwie. Podczas Mszy, jeśli przychodzimy z intencjami, za które ofiarujemy Mszę i Komunię Św. I po Mszy, jeśli zostaniemy parę minut w kościele rozmawiając z Jezusem, którego przed chwilą przyjęliśmy.

 

Komunia duchowa, którą często odmawiamy w szkole podpowiada nam, by naśladować Maryję i w ogóle świętych w dyspozycjach do przyjęcia Komunii Świętej i dziękowania za nią.

 

Ks. Horacy

Komentarz lub zgłoszenie tematu




Same cyfry, bez spacji lub kresek

Lokalizacja

ul. Staszica 1
05-800 Pruszków

Redakcja

Adres e-mail: tygodnik@azymut.edu.pl

© 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone.