Numer 11/2023/2024 — 13.11.2023 r.

Słowo od kapelana - Nasza niepodległość

autor: Horacio Antunez

Obchody święta Niepodległości w tym roku wyglądają bardziej dyskretnie niż zwykle, bo nas omija dzień wolny od pracy. Z drugiej strony Wieczornica Patriotyczna w poniedziałek 13.11 przedłuża nam świętowanie co najmniej o parę dni. Właściwie ona też sprawiła, że dużo wcześniej się przeżywało w szkole dzień Niepodległości. Uczniowie i nauczyciele włożyli sporo pracy w przygotowanie występów i to stwarzało w szkole bardzo specjalny, miły klimat.

Oczywiście, nie da się przecenić znaczenia niepodległości dla narodu. Przez nią on może decydować o własnym losie. Dlatego naród otacza honorami tych, którzy walczyli, często kosztem własnego życia, o niepodległość. Podczas ostatniej audiencji generalnej, Papież nawiązał do tego święta: „Niech ta rocznica pobudza Was do wdzięczności wobec Boga. Przekazujcie młodemu pokoleniu Waszą historię”. Kwestia jest wciąż aktualna, ponieważ są różne formy niepodległości (lub jej braku), oprócz politycznej.

 

Niepodległość narodu ma swój odpowiednik dla człowieka. Człowiek w zasadzie podlega różnym prawom, jurysdykcjom, wpływom itd. Człowiekowi przysługuje natomiast wolność. Jest ona wymogiem godności człowieka, stworzonego na obraz i podobieństwo Boga. Podobnie jak niepodległość dla Państwa, wolność człowieka nie jest absolutna, bo jest zależna od wolności innych ludzi i od wymogów dobra wspólnego. Poza tym sama rzeczywistość narzuca nam dużo ograniczeń – wiele marzeń zostaje niespełnionych.

 

Oprócz tego, wolność jest równocześnie darem i zadaniem. W pewnym sensie należy dorosnąć do wolności albo zasłużyć na nią. Uczymy się odpowiedzialnie zagospodarować naszą wolnością, w sposób dojrzały. Jak mówi święty Paweł: „wszystko mi wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko mi wolno, ale ja niczemu nie oddam się w niewolę” (1Kor 6,12). Pismo Święte mówi o „niewoli grzechu”, z której Pan Jezus nas zbawił przez Odkupienie. Od Chrystusa mamy wolność w najgłębszym znaczeniu. Jednak aby skorzystać z tego wyzwolenia po prostu trzeba chcieć. Nikt nas nie zastąpi w tym. W praktyce złe nawyki ograniczają naszą wolność, dlatego ma sens nasza praca, aby się ich pozbyć.

Wymagając od siebie, walczymy dzielnie o naszą wolność i wnosimy nasz wkład do rozwijania niepodległości Narodu.

 

Ks. Horacy

Komentarz lub zgłoszenie tematu




Same cyfry, bez spacji lub kresek

Lokalizacja

ul. Staszica 1
05-800 Pruszków

Redakcja

Adres e-mail: tygodnik@azymut.edu.pl

© 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone.