Numer 7/2022/2023 — 16.10.2023 r.

Wyprawa ojców z synami klasa 4A

autor: Arkadiusz Dybowski

W sobotę 7 X rano kl.4a wyruszyła na Wyprawę Ojców i Synów na północne obrzeża Gór Świętokrzyskich.

Po spotkaniu w Skarżysku-Kamiennej udaliśmy do miejscowego Muzeum im. Orła Białego. W muzeum strzelaliśmy replikami broni palnej ASG oraz oglądaliśmy różne rodzaje prawdziwej broni palnej, często pochodzącej od miejscowych partyzantów. Przetestowaliśmy także pojazdy wojskowe „różnego kalibru”: od samochodu terenowego GAZ 67B (od 1946r ciągle jeździ i my nim jeździliśmy!) poprzez samoloty aż po statek (kuter torpedowy ORP Odważny), który w region świętokrzyski z Morza Bałtyckiego dopłynął Wisłą z Gdańska aż do Sandomierza.

Następnie przez Odrowąż i Stąporków udaliśmy się do Czarnieckiej Góry, gdzie zamieszkaliśmy w przedwojennym, drewnianym budynku wczasowym, a przed zmrokiem udaliśmy się na hałdy usypane ze skał płonnych (nieużyteczny urobek) po wydobyciu rud żelaza. Stok usypiskowy hałdy był na tyle stromy, że udało się go pokonać zaledwie pięciu uczniom i jednemu ojcu! Dokładne pomiary nachylenia na numerycznym modelu rzeźby dały wynik: 83% = 40°.

Wieczorem w strugach deszczu trwaliśmy przy ognisku, a następnie oddaliśmy się integracji w gościnnych progach budynku wczasowego.

Rano udaliśmy się na Mszę Św. w Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej, a potem do ...Piekła! Tak nazwano tajemnicze skałki, schowane wśród bukowych lasów, które wyrastają ze stromej krawędzi Garbu Gielniowskiego na wododziale między źródłami dopływów rzeki Czarnej i rzeki Kamiennej. Zastanawiając się dlaczego niemalże poziomo leżące piaskowce jurajskie utworzyły tak wyniosłe formy skałkowe musieliśmy użyć sprawdzonej w geologii metody „Mente et maleo”, tzn. nie tylko myślą, ale i młotem.

Komentarz lub zgłoszenie tematu




Same cyfry, bez spacji lub kresek

Lokalizacja

ul. Staszica 1
05-800 Pruszków

Redakcja

Adres e-mail: tygodnik@azymut.edu.pl

© 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone.