Numer 19/2022/2023 — 16.01.2023 r.

Słowo od kapelana - Siła jedności

autor: Horacio Antunez

W swoim nauczaniu Pan Jezus ogłosił wiele zasad głębokiej mądrości, z których korzystają kolejne pokolenia, choć w praktyce nieraz my ludzie o tych zasadach zapominamy. Jedna - bardzo istotna - dotyczy jedności.

Jezus, oskarżony przez faryzeuszy o przymierze z Belzebubem (ewidentnie ­– bezpodstawnie, i jako wyraz ich bezradności), komentuje: „Każde królestwo od wewnątrz skłócone pustoszeje. I nie ostoi się żadne miasto ani dom, wewnętrznie skłócone” (Mt 12, 25). Każdy może mieć swoje doświadczenie na ten temat, chociażby podczas gry w piłkę nożną. Kiedy są kłótnie w jednej drużynie, druga może się tylko cieszyć! Dlatego mądry kapitan albo trener w takiej sytuacji bardzo stara się uspokoić nastroje.  

 

Oczywiście, są ważniejsze obszary, w których należy zachować jedność: rodzina, naród, społeczeństwo, miejsce pracy, szkoła, a także Kościół. Kościół Chrystusa jest jeden i on „trwa” w Kościele Katolickim. Natomiast nie wszyscy chrześcijanie żyją w jedności z nim. Dlatego są różne inicjatywy wspólne podjęte przez wspólnoty chrześcijańskie – łącznie z Kościołem Katolickim, aby przywrócić jedność zgodnie z wolą jego Założyciela. Jedną z nich jest dialog ekumeniczny między przedstawicielami różnych Kościołów czy wspólnot chrześcijańskich. Wszyscy jednak możemy wziąć udział w modlitwie o jedność chrześcijan, która trwa zawsze: na przykład, w czasie Mszy Świętej kapłan prosi Pana Boga „zgodnie z Twoją wolą doprowadź [Kościół] do pełnej jedności". Intensywnie też się modlimy co roku od 18 do 25 stycznia podczas tygodnia modlitwy o jedność chrześcijan.

 

Budowanie i umacnianie jedności jest zadaniem nas wszystkich, przez nasze myśli, słowa i zachowanie. Jedność nie dąży do zacierania różnic między nami, natomiast różnorodność często czyni bogatszą jedność. Aby budować jedność trzeba chcieć, a tym samym, unikać rzeczy, które nas dzielą. Papież podkreśla negatywny wpływ obmowy i plotek. I każdy ma rozumieć swoją misję w kontekście służby, zaczynając od tych, którzy rządzą. Na pewno do zachowania jedności pomaga porządek i jasno określony zakres obowiązków, dobry przepływ informacji itp. Ale prawdziwym silnikiem jedności jest miłość. Dlatego Pan Jezus modlił się o jedność wśród swoich uczniów („aby stanowili jedno” J 17, 11.21.22) podczas ostatniej wieczerzy, po tym jak im dał nowe przekazanie miłości (J 13, 34).

 

Ks. Horacy

Komentarz lub zgłoszenie tematu




Same cyfry, bez spacji lub kresek

Lokalizacja

ul. Staszica 1
05-800 Pruszków

Redakcja

Adres e-mail: tygodnik@azymut.edu.pl

© 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone.