Numer 31/2021/2022 — 19.04.2022 r.

Czym jest romantyzm dla licealistów?

autor: Hanna Boguta-Marchel

Czy idee, filozofia i literatura epoki romantyzmu nadal mają wpływ na naszą współczesną mentalność? Czy romantyzm jest naszym przekleństwem czy błogosławieństwem? Aby ożywić i urealnić epokę romantyzmu dla naszych uczniów oraz uczcić obchodzony w Polsce rok romantyzmu, w Liceum Pryzmat oraz w starszych klasach SP Azymut odbył się dzień pt. "Ballady i romanse 200 lat później" zorganizowany przez nauczycielski zespół humanistyczny.

Z tejże okazji w piątek 8 lutego uczniowie LO raz jeszcze odegrali swoje autorskie przedstawienie pt. "O wieszczach (a raczej ich braku)", napisane i wyreżyserowane przez uczennicę kl. 2, Annę Szygułę. Spektakl przedstawia historię alternatywną, w której z różnych mniej lub bardziej błahych powodów, nie powstają główne dzieła naszych narodowych wieszczów, Mickiewicza, Słowackiego oraz Krasińskiego.

 

Drugim elementem obchodów dnia romantyzmu była dla licealistów debata oksfordzka, podczas której dwie strony argumentowały na rzecz potwierdzenia lub obalenia tezy "Romantyzm nieszczęściem narodu polskiego". Tym razem mocniejsze okazały się argumenty opozycji, której udało się skutecznie i przekonująco wykazać, iż idee XIX-wiecznego romantyzmu miały w przeważającej mierze pozytywny wkład w naszą narodową kulturę. 

 

Dziękujemy organizatorom i uczestnikom za ożywienie dla nas tej odległej epoki, która niewątpliwie stała się bliższa i bardziej zrozumiała. Z pewnością każdy z nas na długo zapamięta datę wydania "Ballad i romansów", co dla zespołu humanistycznego stanowiło swoisty plan minimum.

Komentarz lub zgłoszenie tematu




Same cyfry, bez spacji lub kresek

Lokalizacja

ul. Staszica 1
05-800 Pruszków

Redakcja

Adres e-mail: tygodnik@azymut.edu.pl

© 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone.