Numer 25/2021/2022 — 07.03.2022 r.

Słowo od kapelana - Wielki Post inny niż zwykle

autor: Horacio Antunez

Zaczęliśmy Wielki Post. W Środę Popielcową weszliśmy na drogę nawrócenia, która nas zbliży do Pana Boga i do bliźnich, a przede wszystkim na tym polega stawanie się lepszym człowiekiem.

Liturgia nam przypomina, przez lektury Pisma Świętego i modlitwy we Mszy Świętej, że ta przemiana jest dziełem łaski Bożej, a narzędzia, aby do niej doszło to: post, modlitwa i jałmużna.

 

Papież w Orędziu na Wielki Post zaprasza nas słowami listu do Galatów (6,9), abyśmy nie ustawali w czynieniu dobra. Można tłumaczyć słowa św. Pawła jako czynić dobro niezmordowanie, jak sugeruje łacińskie słowo infatigabiles. To nie jest zbyteczna rada, ponieważ każde działanie, w tym czynienie dobra, może nas męczyć, jeśli robimy to z przymusu, albo nie rozumiejąc dlaczego mamy to zrobić. Czyli jest to stara kwestia motywacji. A kiedy naszą motywacją jest miłość, to jesteśmy w stanie czynić dobro i nie męczyć się, choćbyśmy ciężko pracowali.  

 

Podobnie jak styl w sporcie (na przykład w pływaniu) sprawia, że ruchy dobrego pływaka są skuteczne i mało go męczą, tak działając z miłości jesteśmy w stanie dużo robić dla innych i wciąż zachować świeżość. Długo można prowadzić zasiew dobra, jak siewcy, którzy występują w przypowieściach w Ewangelii. Hojny zasiew dobra możemy wykonywać każdego dnia naszego życia. A skoro Wielki Post jest obrazem całego życia, to w tym czasie staramy się intensywnie ćwiczyć. Siejemy w domu, wśród najbliższych, w szkole. I chętnie wspieramy i niesiemy pomoc potrzebującym. Ten Wielki Post jest inny niż zwykle, bo trwająca wojna za wschodnią granicą sprawia, że potrzebujący są bardzo blisko i znajdują się w bardzo trudnym położeniu.  

 

Papież Franciszek rozwinął w kontekście Wielkiego Postu ewangeliczną myśl o zasiewu ziarna, które powinno obumrzeć, aby dało obfity plon: post przygotowuje glebę, modlitwa nawadnia, jałmużna użyźnia. To te trzy składniki pomogą nam nieustanie poprowadzić skuteczny zasiew dobra.

 

ks. Horacy

Komentarz lub zgłoszenie tematu




Same cyfry, bez spacji lub kresek

Lokalizacja

ul. Staszica 1
05-800 Pruszków

Redakcja

Adres e-mail: tygodnik@azymut.edu.pl

© 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone.