Numer 24/2021/2022 — 28.02.2022 r.

Zwiedzanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych

autor: Dorota Smosarska

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Z tej okazji udaliśmy się do Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Warszawie.

Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL na ulicy Rakowieckiej 37 w Warszawie działa od 2016 roku. Jego celem jest propagowanie historii polskich ruchów niepodległościowych w latach 1943-1989.

Klasa 3 LO-A udała się wraz z wychowawcami na zwiedzanie tego niedziałającego już więzienia. 

Ma ono bogatą historię. Zbudowane w 1902 roku jeszcze w czasach zaborów funkcjonowało bez przerwy do 2015 roku. 

Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie zostało utworzone na mocy zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 4 kwietnia 2016 r. Muzeum nie posiadało osobowości prawnej i działało w strukturze organizacyjnej Służby Więziennej. Do realizacji jego zadań zarządzeniem Ministra Sprawiedliwości, powołano w ramach struktury organizacyjnej Centralnego Zarządu Służby Więziennej Biuro Edukacji Historycznej – Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. 

1 marca 2020 r. Minister Sprawiedliwości wydał zarządzenie w sprawie przekształcenia Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w państwową instytucję kultury oraz nadania statutu Muzeum.

 

Muzeum przyjmuje grupy zorganizowane i prowadzi zajęcia edukacyjne oprowadzając po murach aresztu, miejsca w którym powstaje muzeum. 

 

Były to wyjątkowo zainteresowane grupy, zwiedzający zadawali pytania oraz oglądali z zaciekawieniem miejsca związane z historią. Podczas wycieczki mogli zobaczyć m.in. podziemny korytarz łączący historyczny pawilon X z budynkiem wykorzystywanym przez Urząd Bezpieczeństwa do przesłuchiwania więźniów tzw. ”Pałac Cudów”, dawny pawilon XII, zajmowany przez UB wraz z karcerami, które znajdowały się w podziemiach „Pałacu Cudów” oraz zrekonstruowaną celę rtm. Witolda Pileckiego.

 

Z pewnością grupa wzbogaciła swoją wiedzę historyczną dotyczącą Żołnierzy Wyklętych jak i Więźniów Politycznych PRL.

Komentarz lub zgłoszenie tematu




Same cyfry, bez spacji lub kresek

Lokalizacja

ul. Staszica 1
05-800 Pruszków

Redakcja

Adres e-mail: tygodnik@azymut.edu.pl

© 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone.