Numer 23/2021/2022 — 21.02.2022 r.

Początek drugiego semestru w LO Pryzmat

autor: Hanna Boguta-Marchel

W LO Pryzmat rozpoczęliśmy drugi semestr - zaczynamy z nowymi siłami, z nadzieją na płynną naukę nieprzerywaną kolejnymi izolacjami ani kwarantannami i na szybkie nadejście wiosny. Zapraszamy do przeczytania relacji z najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia.

We wtorek czwórka naszych licealistów została zaproszona do Wrocławia na spotkanie z rodzicami uczniów klas siódmych SP Iskry. 

Ponieważ we Wrocławiu już we wrześniu 2023 zostanie uruchomione Akademickie Liceum oparte na formacie LO Pryzmat, rodzice i dyrekcja SP Iskry poprosili nas o podzielenie się naszym doświadczeniem z minionych trzech lat. Nasi uczniowie bardzo profesjonalnie i merytorycznie opowiadali o kryteriach, jakimi kierowali się w wyborze szkoły ponadpodstawowej oraz o tym, co zyskali jako uczniowie współtworzący LO Pryzmat. Bardzo dziękujemy za wspólną wyprawę i ogromnie się cieszymy na perspektywę współpracy z Wrocławiem!

 

W tym tygodniu odbyła się również wycieczka klasy 1 LO do Muzeum Narodowego w Warszawie - uczniowie uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych pt "W blasku średniowiecza".

 

Poniżej autorska relacja Tymka Witkowskiego, ucznia kl. 1:

 

Był to z pewnością dobrze spędzony dzień, podczas którego dowiedzieliśmy się wielu nowych ciekawostek i informacji o przedziwnej, czasami wręcz prrezażajacej, ale nie tak zacofanej jak się wydaje epoce średnowiecza, która trwała ponad 1000 lat! 

W Muzeum Narodowym widzieliśmy między innymi piękne ołtarze skrzydłowe, rzeźby oraz wiele innych mniejszych eksponatów takich jak: obrazy, ołtarzyki czy naczynia liturgiczne. Dzięki wszechobecnym w średniowieczu teocentryzmowi mogliśmy również pogłębić naszą wiedzę na temat wiary chrześcijańskiej która kwitła właśnie w tej epoce. 

Klasowa wycieczka była wręcz perfekcyjnym połączenie lekcji języka polskiego oraz religii. Wszyscy wróciliśmy do szkoły z nową porcją wiedzy oraz energii, która jest szczególnie ważna w czasach pandemii i  zdalnego nauczania.

 

Z kolei podczas godzin wychowawczych gościliśmy p. Janusza Wardaka, który wprowadził nas w lutowy obszar, czyli SZCZĘŚCIE. Oglądaliśmy film ze świadectwem 99-letniego mężczyzny ocalałego z Holokaustu. Opowiedział o trudnych przeżyciach, strachu, głodzie. Mimo wszystkich okropności, które go spotkały postanowił, że każdego dnia będzie szczęśliwy, uśmiechnięty i nie będzie pielęgnował w sobie wyniszczającego uczucia nienawiści wobec Niemców. Z tym przesłaniem zwraca się do odbiorców. "Szczęście jest w Twoich rękach. Kto jest szczęśliwy jest milionerem" - mówi Eddie Jake. 

Pan Janusz Wardak polecił uczniom książkę Viktora Frankla "W poszukiwaniu sensu". Ten autor był w obozie koncentracyjnym i zaobserwował rożne postawy ludzkie. Jedni byli egoistami, inni starali się zachować swoje człowieczeństwo. Ta druga postawa pozwalała w godności i nadziei przejść trudne chwile. 

Uczniowie dowiedzieli się też o wyrażaniu wdzięczności za wszystkie rzeczy, które nas spotykają. Wdzięczność sprawia, że jesteśmy szczęśliwi. 

Prowadzący odniósł się do rzeczy materialnych. Podkreślił, że nie są one w stanie sprawić, że jesteśmy szczęśliwi. Mogą one jedynie wywołać w nas chwilowe zadowolenie. Rzeczy nie dają szczęścia więc nie powinniśmy budować poczucia wartości na materializmie. Warto zastanowić się przed zakupem jakiejś rzeczy, czy ona rzeczywiście jest nam potrzebna. 

Na końcu Pan Janusz Wardak zachęcał do przeczytania książki "7 nawyków skutecznego działania" Stephena Covey'a i zwrócenia uwagi na punkt: "wygrana - wygrana" odnoszący się do relacji międzyludzkich. Chodzi o szukanie rozwiązań w sytuacjach problemowych, unikanie konfliktów i konfrontacji. Ludzie szukający dobrych rozwiązań są postrzegani przez innych pozytywnie. życie bez konfliktów i umiejętność ich rozwiązywania podnosi nasz poziom szczęścia. 

 

Na koniec krótkie podsumowanie losów naszych dzielnych olimpijczyków - wciąż gorąco kibicujemy następującym uczniom, którzy czekają na ostatnie już etapy poszczególnych olimpiad przedmiotowych:

 

1. Aleksander Tyralik - geografia 

2. Antoni Świderski - historia + WOS

3. Karol Grzegorczuk - historia + filozofia

4. Stanisław Liczbański - filozofia

Komentarz lub zgłoszenie tematu




Same cyfry, bez spacji lub kresek

Lokalizacja

ul. Staszica 1
05-800 Pruszków

Redakcja

Adres e-mail: tygodnik@azymut.edu.pl

© 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone.