W dniach 2-7 listopada miały miejsce Dni Przyrody, organizowane przez nauczycieli przedmiotów biologia, chemia i geografia w naszym liceum.
Najważniejszym punktem były wystąpienia p. Doroty Gajdy z Wojskowego Instytutu Chemii i Radiometrii pod tytułem Atom dla klimatu zorganizowanie przez p. Kingę Frąckiewicz. Podczas spotkania uczniowie mogli dowiedzieć się, co to jest promieniowanie jonizujące, skąd pochodzi i w jakich dziedzinach gospodarki jest wykorzystywane. Dowiedzieli się także jak zbudowana jest elektrownia jądrowa, jak jest bezpieczna i ekologiczna, a ich jedynym minusem jest to, że wybudowanie ich jest drogie. Uczniowie mieli też możliwość za pomocą licznika G-L samodzielnie zbadać promieniowanie jonizujące.
W tych dniach także uczniowie mieli okazje wysłuchać wspomnień naszego nauczyciela geografii z wakacyjnego wyjazdu do Botswany i Zimbabwe. Opowieściom towarzyszyły zdjęcie i filmy dotyczące głównie bogactwa fauny i flory jakie zobaczył p. Piotr. Oprócz tego zobaczyli kilka słynnych obiektów turystycznych jak choćby Wodospady Wiktorii czy ruiny miasta Wielkie Zimbabwe.
Uczniowie także zmierzyli się z tzw. „pudełkami zagadek”. W każdej klasie pojawiły się małe pudełka zamknięte na zamek cyfrowy. Uczniowie musieli odnaleźć w klasach ukryte zagadki z geografii, biologii i chemii a następnie je rozwiązać by uzyskać 4 cyfry niezbędne do otwarcia tajemniczych skrzynek. Poza jedną klasę, która wykazała się nieco innym podejściem do zadania, pozostałe z sukcesem rozwiązały zagadki przed zakończeniem lekcji.
Ostatnim punktem dni był konkurs ze znajomości flag państw świata. Dla uczestników zostało przygotowanych 30 pytań, które łącznie testowały ich wiedzę z flag 60 krajów, głównie z poza Europy, by nie było za łatwo. W konkursie wzięło udział prawie 20 uczniów, z czego najwyższe wyniki uzyskali Ignacy Łazarski, Jan Waliński i Paweł Żukowski. W tym roku udało się też uzyskać szczególnie nagrody od sponsorów, bo m.in. za pierwsze miejsce była nagroda 10 miliardów dolarów zimbabweńskich.
Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację tych dni, szczególnie nauczycielom, którzy poświecili swoje lekcje by umożliwić powyższe wydarzenia.
ul. Staszica 1
05-800 Pruszków
Adres e-mail: tygodnik@azymut.edu.pl