Numer 6/2022/2023 — 10.10.2022 r.

Słowo od kapelana - Trochę historii

autor: Horacio Antunez

Święto Matki Bożej Różańcowej, jak mówiliśmy tydzień temu, wspomina z wdzięcznością opiekę Maryi podczas szesnastowiecznej bitwy pod Lepanto. Wtedy postanowiliśmy toczyć z pomocą Maryi nasze bitwy wewnętrzne.

W czasie słynnej bitwy morskiej ta modlitwa Maryjna była już dość znana i w użyciu od paru stuleci. Dziś, nawiązując trochę do historii, znajdziemy jeszcze więcej powodów do jej odmawiania.

 

W skrócie, różaniec zrodził się u Benedyktynów, rozwinął się wśród Kartuzów i osiągnął ostateczny kształt dzięki Dominikanom.

 

W średniowieczu spotkały się modlitewne tradycje wschodnie i zachodnie. Tradycyjne powtarzanie na Wschodzie modlitw pochwalnych zaowocowało dużym bogactwem hymnów i modlitw. Te skarby później dotarły na Zachód, gdzie odmawianie Psałterza, w formie chorału jest głęboko zakorzenione. W ok IX wieku formują się języki romańskie, które na tyle różnią się od łaciny, że aby „mens concordet voci” (żeby myśli były zgodne z głosem) wierni odmawiają znane modlitwy wyciszonym głosem, kiedy psalmy są czytane. Wschodnie chwalenie Boga łączy się więc z zachodnim odmawianiem psałterza. Oprócz „Ojcze nasz” odmawia się pozdrowienie anielskie, ale jeszcze nie formie, w jakiej je znamy dziś, tylko z obecną pierwszą częścią. W XII w., na wzór psałterza, odmawia się 150 zdrowasiek w trzech grupach, które później dzielą się w 5 podgrup po 10, poprzedzonych modlitwą Pańską i z innymi dodatkami. Wtedy pojawiają się też sznury z węzłami, aby sobie pomagać w liczeniu pacierzy.

 

Prowadzone jest rozważanie konkretnych treści w czasie odmawiania każdej części, jak radości Maryi, jej boleści itp.

 

To Kartuzi korzystali z tego psałterza Maryjnego, aby prowadzić wiernych drogami modlitwy. Podczas XIII w., stopniowo, do pierwszej części „Zdrowaś Maryjo” dodano część błagalną: „Święta Maryjo, módl się za nami”. W odpowiedzi na herezję Albigensów dopisano „Matko Boża”. Wreszcie „grzesznymi” i określenie czasu, na kiedy prosimy o modlitwę. Można powiedzieć, że „Zdrowaś Maryjo” i różaniec powstały razem.

 

Te szczegóły pomogą nam w docenianiu tej modlitwy, ponieważ jest ona świadectwem pobożności poprzednich pokoleń. Jest też naszym zadaniem, żeby różaniec był zawsze żywy, aby wielu poznało głębiej Chrystusa za rękę Maryi.

 

Ks. Horacy

Komentarz lub zgłoszenie tematu




Same cyfry, bez spacji lub kresek

Lokalizacja

ul. Staszica 1
05-800 Pruszków

Redakcja

Adres e-mail: tygodnik@azymut.edu.pl

© 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone.