Numer 35/2020/2021 — 17.05.2021 r.

Program ostatnia PROSTA - 5 tygodni nauki stacjonarnej

Szanowni Państwo, Bardzo cieszmy się, że nasi uczniowie mogą wrócić do szkoły na te ostatnie tygodnie roku szkolnego. Wiemy, że edukacja on-line w wymiarze blisko roku to rozwiązanie, którego konsekwencje będziemy odczuwać w kolejnych miesiąca i latach.

Z tego względu przygotowaliśmy specjalny program, którego celem jest jak najlepsze wykorzystanie czasu do końca roku.

 

Program nazwaliśmy "Ostatnia PROSTA". 

 

Cele programu:

  1. Podsumowanie, powtórzenie, usystematyzowanie i uzupełnienie materiału z zakresu obecnego roku szkolnego.
  2. Zdiagnozowanie punktu, w którym jesteśmy, a który jest jednocześnie punktem startu we wrześniu (dla szkoły, ale także dla poszczególnych uczniów).
  3. Dostosowanie programów na kolejny rok szkolny na bazie przeprowadzonych diagnoz.

--

Założenia na okres od 17 maja do 21 czerwca do :

  1. Po powrocie do szkoły (od 17 maja) ograniczamy wprowadzanie nowych zagadnień, skupiamy się na utrwaleniu dotychczas omówionych. Powtórki traktujemy priorytetowo.
  2. Nowe tematy, które nie zostały zrealizowane, będą, co do zasady, przeniesione na wrzesień.
  3. Jeszcze w maju i w pierwszym tygodniu czerwca przeprowadzamy diagnozy otwarte (nauczyciel z całą klasą) oraz finalne (program w załączniku).
  4. Diagnozy dadzą nam informację o faktycznym stanie wiedzy uczniów po czasie nauki online. Nawet jeżeli wyniki będą bolesne dla uczniów i/lub szkoły, pozwolą one przygotować konstruktywne rozwiązania na kolejny rok. Diagnozy nie są nam potrzebne jako narzędzie do wygenerowania ocen, które nasi uczniowie otrzymywali systematycznie. Stąd decyzja, że oceny z diagnoz będą wstawiane wyłącznie na życzenie ucznia (co jest wyjątkiem od zasad przyjętych w naszej szkole)

--

Założenia na ostatni tydzień roku szkolnego (21-25 czerwca) 

  1. Ma być to czas poświęcony na wzmocnienie interakcji między uczniami i doskonalenie umiejętności społecznych, które także w wielu wypadkach ucierpiały podczas nauki on-line.
  2. Nie planujemy wówczas typowej nauki. W wielu klasach odbędą się warsztaty w szkole, wyjścia, wycieczki, a także wyjazdy.
  3. W tym czasie stawiamy także na sport.

Jednocześnie informujemy iż w tym tygodniu, jesteśmy otwarci na Państwa inicjatywy. Jeżeli np. ojcowie chcieliby zabrać klasę na WOS lub inną aktywność np. o 12:00 - prosimy tylko o informację. Podobnie mamy, mogą zgłosić swoją inicjatywę dotyczącą danej klasy (np. przyjechać do szkoły po porannej kawie z córkami). Warunkiem jest odpowiednio wczesne zgłoszenie (np. tydzień) i objęcie inicjatywą całej klasy (a nie tylko wybranej grupy).

 

Dla naszych nauczycieli Ostatnia Prosta oznacza dodatkową mobilizację, na którą muszą się zdobyć, w momencie gdy są są już bardzo zmęczeni. Stąd nasza prośba do Państwa o wyrozumiałość oraz wsparcie dla naszej kadry.

    

Diagnozy mogą być wyzwaniem dla uczniów, w szczególności w kontekście konfrontacji ich wyobrażenia o swojej wiedzy, z rzeczywistym jej stanem. W naszej opinii nauka on-line bardzo utrudniała utrwalanie i ugruntowanie wiadomości oraz ćwiczenie kompetencji. Ze swej strony jako szkoła będziemy wspierać uczniów w tej sytuacji, szczególnie poprzez wychowawców i tutorów.

 

Każdy z Państwa ma swoją ocenę tego co udało się nam osiągnąć podczas edukacji on-line. Otrzymujemy bardzo dużo głosów uznania, dziękujemy także za uwagi krytyczne. 

Przygotowanym programem chcemy podsumować ten trudny czas i dać właściwe otwarcie do nauki w przyszłym roku.   

 

W imieniu RD, 

Grzegorz Stanio

 

PS Program został przygotowany oddzielnie dla klas: 0-2, 3 , 4-6 oraz klasy 7 z uwzględnieniem potrzeb oraz specyfiki danego etapu. 

Klasa 8 realizuje swój program przygotowań ustalony na początku roku

Komentarz lub zgłoszenie tematu




Same cyfry, bez spacji lub kresek

Lokalizacja

ul. Staszica 1
05-800 Pruszków

Redakcja

Adres e-mail: tygodnik@azymut.edu.pl

© 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone.