Co zawdzięczamy kardynałowi Wyszyńskiemu i jak żyło się w PRL?
W sobotę grupa kilkunastu chłopców z klasy 7a oraz kilku ojców odwiedziła Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Choszczówce oraz udała się do Domu Spotkań z Historią. Była to forma wyjazdu ojców z synami, ograniczona oczywiście warunkami epidemiologicznymi.
W Instytucie mieliśmy możliwość bliżej poznać osobę błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego, jego wkład na rzecz odzyskania pełnej niezależności Polski oraz znaczenie Ślubów Jasnogórskich dla naszego narodu. Spotkaliśmy się także z dwiema starszymi paniami, z których jedna przepisywała potajemnie tekst ślubów w 1956 roku, a druga jako dziecko została ewakuowana z terenów ZSRR do Afryki, w ramach akcji pomocy polskim sierotom po utworzeniu armii gen. Andersa.
W Domu Spotkań z Historią mieliśmy żywą lekcję historii poświęconą codziennemu życiu w PRL. Oglądaliśmy Polskie Kroniki Filmowe poświęcone m.in. pladze stonki ziemniaczanej zrzuconej przez imperialistów na socjalistyczną ojczyznę, zakupom na kartki i pustym półkom w sklepach oraz produkcji fiata 126 p. Spotkanie zakończyliśmy pizzą w restauracji na Powiślu
ul. Staszica 1
05-800 Pruszków
Adres e-mail: tygodnik@azymut.edu.pl