Numer 27/2020 — 30.03.2020 r.

Zadajmy sobie pytanie, co pamiętamy z naszego dzieciństwa? A co będą pamiętały nasze dzieci z czasu kwarantanny?

Najbardziej emocje, silne przeżycia i te dobre, i te niezbyt miłe… Dzieci, zwłaszcza te młodsze będą pamiętały o tym, jaka była atmosfera w ich domu podczas epidemii koronawirusa, bardziej niż o samym wirusie. Podświadomie wyczuwają nasze obawy, mierzą się z nową rzeczywistością, są odcięte od kontaktów z dalsza rodziną, kolegami i koleżankami.

Są często zdezorientowane, potrzebują naszego wsparcia w wielu sytuacjach. Wszyscy jesteśmy nieco bardziej poirytowani, obciążeni. Wielu z nas pracuje zdalnie, co przysparza trudności organizacyjnych. Sami chętnie otrzymalibyśmy wsparcie i pomoc. Jednak warto zawalczyć w tym trudnym czasie. Dlaczego ?

Ponieważ:

  • WŁAŚNIE TERAZ nasze dzieci uczą się od nas, jak należy się zachowywać w sytuacji stresu i niepewności.
  • WŁAŚNIE TERAZ nasze dzieci uczą się, jak należy zachowywać się w trudnych życiowych sytuacjach.
  • UCZĄ SIĘ OD NAS.

Możemy nauczyć ich paniki lub odpowiedzialności.

Możemy im pokazać nasze zniecierpliwienie lub siłę naszej rodziny, czy naszej wspólnoty szkolnej.

Możemy zaszczepić w nich lęk lub odporność życiową.

Dlatego ważne jest, żebyśmy my, dorośli- rodzice i nauczyciele mieli kontrolę nad naszymi emocjami, zachowaniem, wzajemnymi relacjami. Żebyśmy pokazali, że potrafimy być razem. Zawsze. Bez względu na to, co dzieje się na świecie. Że są pewne wartości, które nigdy się nie zmienią.

Dzieci patrzą i słuchają, ale wiemy, że bardziej kierują się tym, co widza, niż tym, co słyszą.

To, czego nauczymy je teraz, pomoże im w życiu bardziej niż wszystkie zajęcia dodatkowe razem wzięte, niż wszystkie nasze pedagogiczne wykłady i rodzicielskie rozmowy.

Ta lekcja jest za darmo i będzie najtrwalsza ze wszystkich.

WYKORZYSTAJMY TEN CZAS.

Pokażmy siłę zrozumienia i wsparcia, miłości. Módlmy się razem. Bądźmy blisko siebie, rozmawiajmy. Ogarniajmy nasze strachy i lęki. Pracujmy, uczmy się, kontaktujmy się z dalszą rodziną, zadbajmy o seniorów, samotnych sąsiadów. Praktykujmy cnoty, o których tyle mówimy na co dzień. Bądźmy ostrożni i dbajmy o zdrowie swoje i naszych bliskich. Wyrażajmy wdzięczność lekarzom, pielęgniarkom, służbom medycznym, aptekarzom, sklepikarzom, sprzedawcom, kurierom, nauczycielom, piekarzom, kierowcom, dostawcom ( i wszystkim innym, których nie sposób wymienić)… i sobie nawzajem. Bądźmy prawdziwymi LUDŹMI.

Magdalena Wojciechowska

Komentarz lub zgłoszenie tematu




Same cyfry, bez spacji lub kresek

Lokalizacja

ul. Staszica 1
05-800 Pruszków

Redakcja

Adres e-mail: tygodnik@azymut.edu.pl

© 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone.