Taki jest przekaz liturgii w drugą niedzielę Adwentu, aby nam pomóc w przygotowaniu się do Narodzenia Syna Bożego. Prorok Izajasz rozwija metaforę: „wyrównajcie na pustkowiu gościniec dla naszego Boga! Niech się podniosą wszystkie doliny, a wszystkie góry i pagórki obniżą; równiną niechaj się staną urwiska, a strome zbocza niziną” (Iz 40,3-4).
To przypomina pracę firm, które budują drogi. Obecnie w Polsce mamy przykłady różnych etapów budowy: ilu ludzi i ile maszyn jest potrzebnych, są objazdy, utrudnienia ruchu… Ale potem, kiedy droga jest gotowa, ile radości z korzystania z niej! Jedzie się szybko, bezpiecznie, gładko. Pamiętam jak się cieszyłem jazdą nowo zbudowaną drogą S8 w dojazdach do Nadarzyna, do ówczesnej siedziby szkoły Promieni. Obecnie śledzę zakończenie drogi S17.
Ale Pismo Święte mówi o drodze duchowej. Jej budowa wiąże się z pracą bardzo osobistą, żeby usunąć przeszkody: góry pychy, głazy upartości; i uzupełnić braki: uczynków miłości bliźniego, modlitwy, wysiłku do lepszego poznawania życia Chrystusa…
Dziś metaforę Izajasza moglibyśmy jeszcze wzbogacić: do budowania dróg trzeba rozwiązać sprawy własnościowe (nasze przywiązanie do własnego ja, które stwarza z kolei nieuporządkowane miłości), budować mosty lub tunele (łączące osoby albo dziedziny naszego życia: rodzinę, pracę, odpoczynek, modlitwę…), uważać na ekologię (skutki naszych decyzji czy zachowań).
A czy Pan naprawdę potrzebuję pracy naszych „firm budowlanych”? Czy nie może dotrzeć do nas bezpośrednio i bez naszego udziału? Nie potrzebuje i może przyjść do nas bez pomocy, ale chce potrzebować naszej współpracy, bo szanuję naszą wolność. To my musimy się otworzyć, wołać Go, z pomocą łaski pracować nad sobą. W tej pracy stanowi ważny krok sumiennie przygotowana Spowiedź Święta, z wyraźnym postanowieniem poprawy.
Niech temat wychowawczy na grudzień (relacje – rodzina) nam służy od budowania dobrej i bezpiecznej drogi, aby Pan Bóg dostał się do naszej duszy.
Jeszcze w tych dniach wspominamy jak sam Pan Bóg przygotował sobie drogi, aby Pan Jezus się narodził. Właściwie o tym jest cały Stary Testament, ale 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny podziwiamy, jak cała Trójca Święta przygotowała Maryję, aby była godnym mieszkaniem dla Jezusa, a przez to nas samych uwolnić od grzechu. Tak prosimy w modlitwie Kolekta na 8 grudnia:
Boże, Ty przez Niepokalane Poczęcie Najświętszej Dziewicy przygotowałeś swojemu Synowi godne mieszkanie i na mocy zasług przewidzianej śmierci Chrystusa zachowałeś Ją od wszelkiej zmazy, daj nam za Jej przyczyną dojść do Ciebie bez grzechu.
Ks. Horacy
ul. Staszica 1
05-800 Pruszków
Adres e-mail: tygodnik@azymut.edu.pl