Numer 8/2020/2021 — 26.10.2020 r.

Słowo od kapelana - Uparcie dążyć do celu

Stara anegdotka z czasów PRL mówi, jak odpowiadają kolejne osoby na pytania podczas rozmowy o pracę. Pierwszy kandydat: 2+2? 3. 2+2? 6. 2+2? 5. Kreatywny. Próbuje różne rozwiązania. Przyjęty do pracy! Drugi kandydat: 2+2? 5. 2+2? 5. 2+2? 5. Uparcie dąży do celu. Przyjęty do pracy! Trzeci kandydat: 2+2? 4. 2+2? 4. 2+2? 4. Podejrzany o kontakt z inteligencją. Odpadł.

Historyjka przypomniała mi się a propos tematu poruszonego na godzinach wychowawczych w tym miesiącu, który powoli kończymy – priorytety i cele. Cel istnieje jako pierwszy w naszej intencji i jest jako ostatni osiągnięty. Cel może zostać zadany z zewnątrz, ale tylko jeśli przyjmujemy ten cel jako własny jesteśmy w stanie w pełni go osiągnąć. To ja chcę go osiągnąć, mi na tym zależy. Wtedy angażujemy się, znajdujemy siły, żeby wytrwać i pokonać przeszkody, które na pewno się pojawią.

Niedawno mój bliski znajomy Izydor postawił sobie jako cel wziąć udział w triatlonie. Z poświęceniem wykorzystywał nieliczne wolne godziny, jakie miał, na jazdę na rowerze, pływanie i bieganie. Ponieważ Izydor nie jest młody - ma 65 lat, wiedział, że nie może przesadzać z treningiem. Nadszedł dzień triatlonu. Piękna pogoda, bez upałów. Ze względu na pandemię, było mało zawodników i widzów. Izydor przepłynął, przejechał i przebiegł, i zdobył pierwsze miejsce w swojej kategorii! Kiedy spotkaliśmy się po zawodach, z dumą pokazał mi zdobyty puchar. Trzeba przyznać też, że był jedynym zawodnikiem w grupie 60+, ale nie przez to jego zasługa jest mniejsza. Jego uparte dążenie do celu, zarówno podczas treningu jak i w czasie zawodów, wydało owoce. Wiele razy miał dość i chciał zrezygnować, ale wiedział że do zwycięstwa trzeba być upartym, w dobrym znaczeniu. Były dla niego inspirujące słowa Św. Pawła: „czyż nie wiecie, że gdy zawodnicy biegną na stadionie, wszyscy wprawdzie biegną, lecz jeden tylko otrzymuje nagrodę? Przeto tak biegnijcie, abyście ją otrzymali” (1Kor 9, 24).

Zła upartość to zamykać się, trwać w błędzie i nie przyznawać racji innym ani nie poprawić się (jak drugi kandydat w początkowej historii). Dobra upartość to nie ulec zniechęceniu w obliczu niepowodzeń, próbować jeszcze raz ucząc się od błędów, słuchając dobrych rad.

Cały rok szkolny, a nawet cały okres edukacji to dużo więcej niż triatlon. Potrzebujemy jasno określonych celów i uparcie do nich dążyć. Z pomocą Bożą i wielu, którzy nas wspierają, i z naszym dobrym uporem zdobędziemy ten puchar.

Komentarz lub zgłoszenie tematu




Same cyfry, bez spacji lub kresek

Lokalizacja

ul. Staszica 1
05-800 Pruszków

Redakcja

Adres e-mail: tygodnik@azymut.edu.pl

© 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone.