Szanowni Państwo,
W nawiązaniu do poprzedniej wiadomości dotyczącej nauki zdalnej, zamieszczamy garść informacji, porad oraz dobrych praktyk, zebranych przez nas w trakcie poprzedniego wyłączenia szkoły.
Bardzo zależy nam na tym, aby pomimo trudnych warunków, w obszarach dydaktycznych i wychowawczych zminimalizować potencjalne straty wynikające z nauki on-line.
Jako że nauka taka odbywa się w domu, na jej efektywność wpływa wiele elementów, na które szkoła ma ograniczony wpływ. Dlatego też przesyłamy poniższe informacje i prosimy Państwa o zrozumienie i zaangażowanie.
Efektywność nauki zdalnej
- Uczestnictwo w lekcjach on-line jest kluczowe podczas nauki zdalnej. Poza przekazywaniem wiedzy takie lekcje są ważne ze względu na aktywizację uczniów oraz bieżącą ocenę ich postępów.
- Aby były one jak najbardziej efektywne, niezbędne jest zapewnienie dzieciom odpowiednich warunków.
- Uczniowie powinni mieć też możliwość robienia notatek. Jeżeli uczeń po lekcji nie ma notatek, taka lekcja jest w dużej mierze bezwartościowa.
- Równie istotna jest organizacja pracy ucznia i odpowiednie wykorzystywanie czasu pomiędzy lekcjami i po nich.
- Ważne są także przerwy oraz higiena cyfrowa (o tym niżej).
- Podczas nauki zdalnej praca uczniów będzie oceniana, kontrolowana będzie także ich obecność.
Warunki w domu
- Podstawowym warunkiem nauki w trybie zdalnym jest posiadanie odpowiedniego sprzętu z dostępem do Internetu.
- Dobrym pomysłem zwłaszcza przy większej liczbie dzieci są słuchawki z mikrofonem. Wówczas w jednym pomieszczeniu może uczyć się kilkoro dzieci, łatwiej też o skupienie.
- Uczniowie powinni w miarę możliwości, mieć zapewnione biurko lub stół. Nauka z fotela, kanapy czy z dywanu, ma swoje ograniczenia. Warto też zadbać o schludny strój.
- Konieczny jest też skaner (lub telefon z odpowiednią aplikacją), przydatna jest drukarka (wówczas można część materiałów drukować i odciągać uczniów od ekranów).
- W przypadku rodzin z większą liczbą dzieci, bardzo ważne jest że obecnie (inaczej niż na wiosnę) działają przedszkola i klasy 0-3, można zatem rozładować naturalny tłok w domu. Jest to dodatkowy wysiłek logistyczny, ale przynosi on bardzo duże korzyści zarówno starszym jak i młodszym (a także rodzicom).
Plan lekcji
- Tak jak informowaliśmy posługujemy się dotychczasowym planem lekcji, w którym pojawiły się okienka w miejsce przedmiotów realizowanych OFF-line, rekreacji, obiadów itp.
- Warto taki plan prześledzić z dzieckiem i dobrze zaplanować zadania, tak aby efektywnie wykorzystać okna, które się pojawiły.
Czas przed komputerem - bądźmy czujni !
- Może powstać wrażenie, że w kontekście edukacji on-line, dziecko musi spędzać czas od 8:00 do 15:00 przy ekranie. Nie jest to prawda !
- Staraliśmy się, aby w miarę możliwości, ograniczać czas spędzany przez uczniów przed ekranem - w zależności od klasy są dni gdy uczeń ma 3-4 lekcje on-line, a resztę dnia może pracować bez komputera.
Pomoc rodziców
- Każdy z rodziców, w zależności od okoliczności oraz potrzeb dziecka, może włączyć się w naukę zdalną.
- Zachęcamy jednak do mierzenia sił na zamiary.
- To co jest najcenniejsze to pomoc przy organizacji czasu oraz (samo)kontrola wiedzy przed sprawdzianami i testami.
- 10 minut dziennie poświęcone np. na prześledzenie razem z dzieckiem jego kalendarium i rozmowę o tym z czym ma problem, dla niektórych uczniów może być niecenioną pomocą.
- Warto też w miarę możliwości drukować np. kalendarium z EX i prosić uczniów o odznaczanie pozycji już zrealizowanych.
- Dobrą praktyką jest kontrola notatek które uczeń robi podczas zajęć on-line (i czy w ogóle je robi). Takie działanie pozwala na zorientowanie się jak uczeń korzysta z lekcji (np. podczas nieobecności rodzica).
Kalendarium w EX i MS Teams
- Aby ułatwić organizację zarówno w MS Teams jak i w EX, będziemy na bieżąco uzupełniać odpowiednie kalendaria.
- Prosimy o ich śledzenie. Apelujemy także o punktualność zarówno na lekcjach, jak i przy wgrywaniu zrealizowanych zadań.
--
Dostęp do szkoły
- Szkoła pozostaje otwarta (standardowo działają klasy 0-3 i przedszkole), można więc od poniedziałku odebrać książki, pomoce itp.
- Planujemy także jutro (sobota 24.10) dyżur w godzinach od 10-12, tak aby osoby które nie odebrały dziś swoich rzeczy, mogły to zrobić przed poniedziałkiem
Zajęcia dodatkowe i obiady
- Tak jak informowaliśmy zawieszamy do 8 listopada wszystkie grupowe zajęcia dodatkowe. Po tym terminie, będziemy rozważali nową ofertę, zależną od warunków.
- Zajęcia indywidualne (np. muzyczne) mogą odbywać się normalnie (prosimy o ustalenie ich formy [on-line lub stacjonarne] oraz terminów bezpośrednio z prowadzącymi.
- Obiady dla klas 4-8 i LO zostaną od 26 października odwołane automatycznie, nie ma potrzeby ich ręcznego anulowania (klasy 0-3 pozostają wg zapisów).
W imieniu RD,
Grzegorz Stanio