Nasza Droga, czyli 9 pytań do małżeństw korzystających z kursów Akademii Familijnej. Wywiad z państwem Moniką i Grzegorzem Świderskimi przeprowadził Piotr Ślusarczyk
- Monika, Grzegorz: Na kursy chodzimy od tak dawna, że nie pamiętamy od kiedy, ale wydaje nam się, że pierwszy kurs był w 2009. Dopiero kilka lat później pojechaliśmy na pierwszy SLAF (Szkoła Letnia Akademii Familijnej). Wtedy już na dobre wsiąknęliśmy w AF.
2. Pierwsze wrażenie z kursu.
- Dużo praktycznych rozwiązań, które zaczerpnęliśmy od innych rodzin. To była niezła okazja, by przekonać się, jak wiele jest rodzin, dla których wychowanie jest bardzo ważne.
3. Ilość nawiązanych znajomości na kursach AF?
- 367.
A tak serio - bardzo dużo. Wiele z tych znajomości przerodziło się w przyjaźnie, z niektórymi rodzinami umawiamy się na spotkanie na kolejnym kursie.
4. Gdyby nie kursy AF, ominęłoby nas ….
- Wiele decyzji, działań i zasad wdrażalibyśmy za późno: podział obowiązków, prezenty dla dzieci od nas i od rodziny (również komunijne), temat smartfonów, gier komputerowych, mediów społecznościowych, czasu przed ekranem, jak ma wyglądać osiemnastka. Pewnie bardziej odwlekalibyśmy poruszanie z dziećmi tematów trudnych, takich na przykład jak kontakt z pornografią, czystość przedmałżeńska i inne. Dzięki AF jesteśmy w wychowaniu mniej reaktywni, a bardziej proaktywni. Próbujemy, z różnym skutkiem, ale próbujemy, przemyśleć tematy zanim bezpośrednio nas dotkną i wejdziemy z nimi w zakręt.
5. Zasłyszane - zrealizowanie, czyli jakie wskazówki udało nam się wdrożyć z kursów AF w życiu naszej rodziny.
- Planowanie czasu i zadań - przekonanie, że jako rodzina jesteśmy drużyną, a do codzienności mamy sportowe podejście.
Staliśmy się fanami spędzania czasu wolnego poprzez wspólną, rodzinną pracę - korzysta na tym nasz ogród :)
6. Drobne potknięcia, czyli o co jeszcze walczymy, żeby poprawić funkcjonowanie naszej rodziny.
- Walczymy każdego dnia, żeby było lepiej. Ale nie z naszymi dziećmi, tylko z nami samymi, ze swoimi słabościami. Kiedyś moderator na kursie Młodsze Nastolatki powiedział naszej grupie, żebyśmy nie martwili się o to, że nasze dzieci się nas nie słuchają, tylko o to, że na nas patrzą. Więc ta codzienna walka dotyczy nas - rodziców, bo patrzą na nas nasze dzieci.
7. Polecamy kursy AF, bo…
- Dzięki temu nasze małżeństwo jest lepsze. Może przy okazji będziemy też lepszymi rodzicami, ale to jest mniej pewne.
Nawet jeśli nie będziemy lepszymi rodzicami - to przynajmniej dzieci widzą, że inwestujemy w naszą małżeńską relację, że dla mamy najważniejszy jest tata, a dla taty - najważniejsza jest mama. Wierzymy, że to najlepszy kapitał, jaki możemy im dać.
8. Wyzwania dla naszej rodziny na za: miesiąc, rok, 10 lat.
- Żeby jeszcze za rok najstarsze dzieci chciały spędzać z nami czas np. w wakacje, a za 10, 15 lat żeby, nasze wnuki (pod naszą opieką) startowały w zawodach rowerowych :)
To jest temat na oddzielną rozmowę. Jednym z paradoksów rodzicielstwa jest to, że najpierw dzieci walczą o czas z nami (a my nie zawsze im go dajemy) a potem - to my musimy walczyć o czas z nimi. Nieźle się gimnastykujemy, żeby jak najdłużej chciały być z nami. Mamy na to kilka patentów (z kim na wakacje, rodzinne hobby itd), ale nie wiemy, jak będzie się to dalej rozwijać. Pewnie dużo lekcji pokory przed nami.
9. Jednym słowem o kursach AF:
- Wypasik - to do Grzegorza. Od Moniki - Voucher na kurs AF to najlepszy prezent jaki możesz dać ludziom, którym dobrze życzysz.
-------
Kursy Akademii Familijnej organizowane są w Polsce od ponad 15 lat, a na świecie od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Przy naszej szkole w tym roku rusza kolejna edycja kursów:
- "Pierwsze kroki" (kurs dla rodziców dzieci w wieku 0-4 lata)
- „Pierwsze litery" (kurs dla rodziców dzieci w wieku 4-8 lat)
- „Pierwsze decyzje” (kurs dla rodziców dzieci w wieku 9-11 lat)
- „Młodsze nastolatki" (kurs dla rodziców dzieci w wieku 11-14 lat)
- „Miłość małżeńska" (kurs dla małżonków)
Kursy prowadzone są metodą studium przypadku (Case Study), gdzie uczestnicy omawiają konkretną, wziętą z życia sytuację. Następnie znajdują w niej najważniejsze fakty, identyfikują problemy oraz proponują ich konkretne rozwiązania.
Każdy kurs obejmuje 6 spotkań, które będą odbywać się w naszej szkole, raz na miesiąc, w niedzielę od godz. 15.00 do 16.30. Koszt kursu dla rodzin z naszej szkoły to 250 zł.
Zapisy na stronie: www.akademiafamilijna.pl
Kontakt do koordynatora: Łukasz Bratko, tel. 503 605 893
Zachęcamy do zapisywania się i polecania Akademii Familijnej małżeństwom również spoza naszej szkoły.
ul. Staszica 1
05-800 Pruszków
Adres e-mail: tygodnik@azymut.edu.pl