Numer 4 / 2019 — 12.02.2019 r.

Blaski i cienie internetu - warsztat w klasie 5

W tym miesiącu w klasie 5 odbyły się warsztaty dotyczące internetu – naszych sposobów korzystania z tego narzędzia oraz jego jasnych i ciemnych stron.

Na początku zajęć wspólnie rozwiązaliśmy krzyżówkę, której hasło zradzało temat warsztatu. Przy okazji wyjaśnialiśmy sobie podstawową terminologię związaną z najnowszymi technologiami. Następnie chłopcy losowali emotikony (uśmiechnięte lub smutne buźki albo żarówki), na podstawie których zostali podzieleni na trzy grupy. Zadaniem pierwszej grupy było zebranie i spisanie wszystkich zalet internetu – możliwości, jakie nam daje i pozytywnego potencjału, jaki ze sobą niesie. Druga grupa skupiła się na wadach internetu – jego ciemnych stronach i związanych z nim zagrożeniach. Zadaniem trzeciej grupy było natomiast sformułowanie dekalogu dobrych praktyk – listy zasad, których warto przestrzegać podczas korzystania z internetu.

Każda z grup zaprezentowała wyniki swojej pracy. Grupa „pozytywna” podzieliła zalety internetu na trzy obszary: nauka, rozrywka i komunikacja – tutaj chłopcy potrafili podać wiele przykładów sensownego wykorzystania konkretnych stron czy portali. Zabrakło jednak przykładów odnoszących się do możliwości pomagania potrzebującym za pośrednictwem internetu – warto zwracać chłopcom uwagę również na takie opcje. 

Grupa negatywna skupiła się na poważnych zagrożeniach, takich jak pornografia, hakerzy, wirusy, wykradanie danych lub tożsamości. Chłopcy znają wiele terminów typu „fake news” czy „cyberprzemoc”, często jednak nie rozumieją, co dokładnie te hasła oznaczają. Skupiliśmy się więc na wyjaśnianiu wspomnianych przez nich zagrożeń oraz na konieczności dużej wrażliwości na granicę między tym, co zabawne i tym, co może drugą osobę zranić lub obrazić – myślę, że warto te tematy kontynuować podczas rozmów w domu.

Grupa, która sformułowała zasady korzystania z internetu zwróciła uwagę szczególnie na ostrożność w kontaktach z osobami nieznajomymi (powinniśmy to robić tylko w obecności rodzica), a także na konieczność dyskrecji w zakresie używanych przez nas loginów i haseł oraz na stosowany przez nas język, który nie może być obraźliwy czy wulgarny. W dekalogu dobrych praktyk pojawił się także punkt o tym, że z internetu warto korzystać z odpowiednim umiarem.

Komentarz lub zgłoszenie tematu




Same cyfry, bez spacji lub kresek

Lokalizacja

ul. Staszica 1
05-800 Pruszków

Redakcja

Adres e-mail: tygodnik@azymut.edu.pl

© 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone.