Numer 11/2018 — 27.03.2018 r.

Mali obserwatorzy nieba

Siedmioro uczniów z naszej szkoły rozpoczęło obserwacje wiosennego nieba w ramach programu Globe NASA Clouds - Spring Cloud Observations Data Challenge.

Zadanie polega na wprowadzaniu do systemu informatycznego amerykańskiej agencji danych z własnoręcznie wykonanych pomiarów parametrów atmosfery oraz zachmurzenia na trzech pułapach - od chmur niskich do stratosfery. Dodatkowo uczniowie starają się wykonywać pomiary w czasie gdy nad nimi znajdują się satelity meteorologiczne Aqua i Terra. Jeżeli oba pomiary - satelitarny i wykonany przez uczniów - uda się zgrać w czasie otrzymujemy od naukowców z Langley Research Center w Wirginii (USA) raport porównawczy.

Badania prowadzone w ramach inicjatywy GLOBE Observer, angażującej obywateli na całym świecie zgodnie z ideą citizen science, to bezcenne źródło informacji. Chmury mają bowiem znaczący wpływ na kształtowanie klimatu naszej planety. Wybrane z nich blokują dostęp promieniowania słonecznego do powierzchni Ziemi, przynosząc chwilę wytchnienia w gorący, słoneczny dzień. Jednocześnie inne nie tylko swobodnie przepuszczają promieniowanie słoneczne, ale także zatrzymują część promieniowania ziemskiego, podgrzewając tym samym atmosferę. W oparciu o kompleksowe dane zebrane przez wolontariuszy, naukowcy tworzą między innymi precyzyjne modele, pozwalające lepiej zrozumieć i przewidzieć zmiany klimatu, a także częstotliwość i skalę występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak huragany, ulewne opady, czy fale upałów i susze. Lepsze prognozowanie tych zjawisk pomaga zmniejszyć ich negatywne skutki – zarówno straty w gospodarce, jak i liczbę poszkodowanych.

 Naukowcy zaplanowali dla najaktywniejszych szkolnych zespołów obserwatorów nieba warsztaty online poprowadzone przez pracowników NASA. 

 Postępy szkolnego zespołu Azymutu można śledzić na stronie: https://www.globe.gov/web/azymut-szkola-podstawowa-i-gimnazjum-fundacji-sternik

 Obserwacje w które włączyli się uczniowie od klasy startowej aż do klasy czwartej potrwają do 15. kwietnia.

Komentarz lub zgłoszenie tematu




Same cyfry, bez spacji lub kresek

Lokalizacja

ul. Staszica 1
05-800 Pruszków

Redakcja

Adres e-mail: tygodnik@azymut.edu.pl

© 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone.