Numer 7/2016 — 24.10.2016 r.

Dla moich Polaków nie ma rzeczy niemożliwych, czyli WOS klasy IIa do Twierdzy Modlin

Dwieście dziesięć lat po decyzji Napoleona Bonaparte o budowie Twierdzy Modlin najechała ją grupa uczniów klasy IIA wraz z ojcami. – Dla moich Polaków nie ma rzeczy niemożliwych – mówił dwa wieki temu wielki cesarz. I rzeczywiście, wycieczka z Azymutu była dowodem aktualności cesarskich słów.

Autorem tej obszernej relacji jest p. Mariusz Przybylski (tata Kacpra Przybylskiego):

Mimo ataków chłodnego deszczu, mokrych butów i narzuconego przez przewodników wysokiego tempa wycieczki grupa ciekawskich gości poznawała najskrytsze zakamarki twierdzy i zapoznawała się z historią tego niezwykłego obiektu (znanego m.in. z filmu „C.K. Dezerterzy”).

Chłopcy i ojcowie nie tylko śpiewali pieśni patriotyczne, ale również wzięli udział w konkursie strzeleckim z broni pneumatycznej oraz grze terenowej na terenie opuszczonych dziś budowli. Szczególnie ta ostatnia atrakcja cieszyła się wyjątkową popularnością. Ciężko było nadążyć za światłem latarek, które w rękach chłopców stały się doskonałym narzędziem do odnajdywania zagadek (najczęściej ukrytych pod kamieniami, cegłami lub na starych piecach kaflowych, które w przeszłości ogrzewały żołnierzy napoleońskich, carskich, polskich, niemieckich, radzieckich i znów z orzełkiem na czapce). Każda z czterech grup, która wzięła udział w zabawie,  kierując się szlakiem piętnastu zagadek, dotarła do kawałka mapy. Złożenie czterech kawałków mapy w całość pozwoliło szczęśliwie doprowadzić zgłodniałych ojców z synami do wielkiego skarbu: kiełbasy, która po kilku chwilach została upieczona na ognisku i pochłonięta przez wygłodniałych wizytatorów z Azymutu.

Pamiątką z tego wyjazdu są nie tylko zdjęcia i nowe znajomości (klasa IIA składa się bowiem z chłopców z dwóch klas), ale również ołowiana kula do muszkietu znaleziona przez Jerome Fernandeza z IIA. Przewodnik potwierdził jej autentyczność i nakazał traktowanie jako trofeum z wycieczki.  Jak mówił przecież Napoleon, dla Polaków nie ma rzeczy niemożliwych.

Wszystkim chłopcom z naszej szkoły, ale także ich rodzicom, polecamy link do informacji o Twierdzy Modlin w telegraficznym skrócie. Kto wie, może również wybiorą się na wycieczkę to niesamowite miejsce.

http://www.twierdzamodlin.pl/?pl:9:/Twierdza_Modlin/Historia

 

Komentarz lub zgłoszenie tematu




Same cyfry, bez spacji lub kresek

Lokalizacja

ul. Staszica 1
05-800 Pruszków

Redakcja

Adres e-mail: tygodnik@azymut.edu.pl

© 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone.